18 Ara 2013

Gözden Kaçırılan Bir Ayrıntı Daha


Bilgi ve tecrübe yeterli mi?

Bilgin olmak saygınlıktır. Birçok insan bilgi ve tecrübesini geliştirerek kariyerinde yükselmek, bilgi birikimiyle de saygın bir kişi olmak ister. Bu nedenle insanlar sürekli kendisini geliştirmekte ve mesleki eğitim alarak, bilgi düzeyini artırmaktadır. Fakat sürekli yerinde saydığını düşünen bir çok kişi vardır. Bu gayret, hedeflere ulaşmak için yeterli midir? Bence tek başına mesleki eğitim almak yetmemektedir. Bu bilgilerin servis edilmesi de bir o kadar önemlidir.


Elde ettiğiniz bilgileri iyi sunamadıktan sonra, bunca uğraşınızın da hedefleriniz açısından bir anlamı yoktur. Bir çok kişi kendisinin iyi bir bilgi birikimine sahip olduğu halde, daha az bilgi ve tecrübeye sahip olduğunu bildiği kişilerin mülakatta önüne geçtiğini veya aynı firma içinde yükseldiğini zaman zaman gözlemler. İşte tek başına olmasa da nedenlerden biri budur. Reklam, ambalaj ve sunuş şekli şüphesiz çok önemlidir. 

Bazıları bilgilerini iyi bir servis eşliğinde sunarken, bazıları elde ettiği yoğun bilgileri iyi servis edemez. Bunun sonucunda bildiklerini kanıtlayamaz. Bu duruma maruz kalan kişiler, pazarlama yönlerini de aktif kullanmak durumundalar. Veya bu konuda da uzmanlardan bilgi ve eğitim almak gereklidir. 

Yani bölümünüz, işiniz pazarlama olmasa dahi, hayatın her alanında pazarlama yeteneği ve etkili sunuş teknikleri çok önemlidir. Bence Yoğun mesleki eğitime başlamadan önce pazarlama ve etkili sunuş teknikleri konularında eğitim alınması faydalı olacaktır. Tabi ki uzun vadede, az bilgi ve iyi bir sunuş tekniği sayesinde elde edilen mevki sürdürülemez. Gerçek olan her zaman bilgi ve tecrübedir.

Hoşça kalın.


Sosyal medyada Oktay Abacıoğlu İK Günlüğü’nü takip Edebilirsiniz

Bunu beğenebilir, arkadaşlarınızla paylabilirsiniz