28 Kas 2013

Bir Çok Kişinin Merak Ettiği O Sorunun Cevabı
Birçok kişinin merak ettiği konulardan biri budur. Çünkü müracaat ettikleri bir çok iş yerinden eli boş dönen, hatta görüşmeye bile çağrılmayan insanların ortak sorusu; Acaba nerede hata yapıyorum.? Halbuki bu işe çok uygundum? Aradıkları özelliklerin hepsine sahiptim, niye ben tercih edilmedim?
Ve buna benzer bir çok soruya cevap aranmaktadır.
Maalesef bu soruların tek bir cevabı yoktur.  Anlatmakla bitmeyecek, yazmakla da sayfaların yetmeyeceği birçok etken vardır. Daha önce okuduğum bu tür makalelerde kendinize güvenin, dik oturun, beyaz çorap giymeyin, çay teklif edilirse almayın gibi gibi birçok şey duydum ve okudum. bunlar kişiden kişiye değişiklik gösteren göreceli unsurlardır. Ve sadece bu başlıklar altına sığmayacak kadarda geniş bir konudur bu. 

Kimine göre çay almaması hakarettir, kimine göre çay alması saygısızlık. Diyelim ki boş bulundu ve gelen çayı aldı. Normalde çay sevmeyen bir insan ama geri çevirmenin saygısızlık olacağını düşündü belkide. Çünkü bizim kültürümüzde bu var. Ben asıl sorunun birinci dereceden kişiden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki kişinin tutumu aldığı pozisyon ve aranan kriterlere uyumu önemli değildir demiyorum.Bunlar ikinci sırada değerlendirilir. Ama öncelikle Asıl etken firmadır. 

Bu özellikleri belirleyen firmanın genel kurallarıdır, Kültürü ve çalışan profilidir. Yönetimin istekleridir , şirket ücret politikasıdır. Ve tabi ki genel ahlak kuralları da unutulmamalıdır. Değerlerimiz örf adetler; firma üst düzey yöneticileri ve beraber çalışacağınız amir, usta bile çoğu işletmede belirleyicidir. İşte bu listeyi dahada uzatabiliriz. Sektör sektör genişletebiliriz. Her sektörün personel profili diğerinden farklılık gösterir. Her bölüm diğer bölümlerden farklı profilde insanlar barındırır. Ve Doğru zamanda doğru yerde olmak ve şans faktörünün bile belirleyici olduğunu söylemek gerekir.. Geçmişteki iş yaşantınız, referanslarınız, ne istediğinizi bilmeniz, hedefleriniz, hayalleriniz ve çalışma isteğiniz sizin en büyük yardımcınız ve yol arkadaşınızdır.


Hoşça kalın….


Takip EdinBunu Paylaşın